7 zasad jak komponować wiązanki ślubne

7 zasad jak komponować wiązanki ślubne

W wyborze wiązanki ślubnej najważniejsze są preferencje panny młodej. W zdecydowanej mierze to od niej zależy jak będzie wyglądał bukiet ślubny – z jakich kwiatów będzie się składał, jakiej będzie wielkości oraz jaka barwa będzie dominowała. Jeśli kobieta nie ma jeszcze jasno skonkretyzowanego pomysłu, byłoby dobrze, gdyby umówiła się na spotkanie z doświadczonym florystą, który pomoże zebrać wszystkie założenia w jedną całość, tak aby stworzyć wyjątkowy i niepowtarzalny bukiet. Warto jednak trzymać się zasady, że mniej znaczy więcej i nie należy przesadzać z ilością zarówno pod kątem gatunków kwiatów jak i kolorystyki.

Przeczytaj również: Zaproszenia ślubne – jak dokonać wyboru? Porady

Większość specjalistów uważa, że poczynając od kompozycji bukietu ślubnego wszystkie elementy kwiatowej aranżacji (dekoracja kościoła, sali weselnej, samochodu ślubnego) powinny stanowić spójną całość, podkreślając wyjątkowość najważniejszego dnia w życiu każdego człowieka. Wiele kobiet sugeruje się zdjęciami znajdującymi się w internecie czy też w czasopismach. Gotowe projekty są idealnym rozwiązaniem dla wielu panien młodych. Można poprosić kwiaciarnię o przygotowanie identycznego bukietu lub poprosić o pewne zmiany, które będą odzwierciedleniem naszego pomysłu.

Przeczytaj również: Winietki na wesele

Kompozycja aranżacji kwiatowej zaczyna się od bukietu ślubnego Jedną z podstawowych zasad, które powinno wziąć się pod uwagę na samym początku, jest określenie budżetu. Najważniejszą aranżacją kwiatową w dniu ślubu jest bukiet ślubny, dlatego droższych kwiatów powinno użyć się właśnie w tej kompozycji. Piękno i niepowtarzalność wiązanek ślubnych można uzyskać również tańszym kosztem – nie zawsze uroda kryje się w drogich elementach. Bardzo często bukiety ślubne wykonywane są z dostępnych sezonowych gatunków kwiatów.

Przeczytaj również: Jak wręczać prezenty ślubne – najważniejsze zasady

Najczęściej do tworzenia aranżacji kwiatowych używa się: tulipanów, frezji, róż, słoneczników, piwonii, mieczyków, a także eustomy i alstromerii. Najważniejszą kompozycją jest bukiet ślubny i identyczny mini bukiecik do butonierki pana młodego. Świadkowa również może mieć małą kopię bukietu ślubnego, bądź też florysta może stworzyć kotylion na rękę. W ramach podziękowań dla rodziców bardzo często para młoda również zamawia bukiety kwiatów.

Oprócz tego żywymi kwiatami ubieramy kościół, najczęściej przed ołtarzem oraz wzdłuż alejki i na ławach kościelnych. Następnie dekorujemy maskę i klamki samochodu ślubnego. Ostatnim miejscem dekoracji ślubnej jest sala weselna – na przykład ikebana na stole pary młodej i wysoka kompozycja kwiatowa na stołach gości.