Strój bytomski

Strój bytomski

Strój bytomski nie jest szczególnie rozpoznawany wśród innych strojów regionalnych. Tymczasem posiada on charakterystyczne cechy, które wyróżniają go na tle pozostałych. Stroje wykonywane były z powszechnie dostępnych tkanin fabrycznych.

Posiadały nietypowy krój, a także wzornictwo. Panowie początkowo zakładali lniane koszule, z których stopniowo rezygnowano na rzecz bawełnianych koszul. Cechą charakterystyczną tych koszul były ozdobne kołnierzyki, pod którymi znajdowały się eleganckie chusty.

Koszule wkładane były w skórzane spodnie, jednak były one przywilejem bogatszych chłopów. Ubodzy gospodarze musieli się zadowolić spodniami wełnianymi. Do innych typowych elementów męskiego stroju zaliczała się jeszcze kamizelka oraz kaftan.

W stroju kobiecym warto wyróżnić nakrycia głowy. Panny nie miały zazwyczaj żadnych okryć. Jedynie na ważniejsze okazje nakładano wianki.

Z kolei mężatki na co dzień zakładały chustki, które wiązane były z tyłu głowy. Koszule, które znajdowały się pod kaftanem zazwyczaj nie były niczym przyozdobione. Przód spódnicy był najczęściej gładki, jednak tył układany był w fałdki.