kronykronicle

Czy strych nadaje się do adaptacji?

Adaptacja poddasza to czasem jeden z najbardziej rozsądnych sposobów na powiększenie przestrzeni mieszkalnej. Nie każde poddasze nadaje się jednak do przekształcenia go w przestrzeń użytkową.

W jaki sposób ocenić możliwość jego adaptacji? Przerobienie strychu na pokój lub nawet samodzielne mieszkanie jest łatwe tylko w przypadku szerokich budynków – parametr ten musi wynosić co najmniej 9 metrów, a najlepiej, gdyby było to 12 metrów. Istotnym czynnikiem wpływającym na łatwość adaptacji jest też konstrukcja dachu.

W tym przypadku najbardziej korzystna jest ta płatwiowo-kleszczowa, w której kąt nachylenia połaci jest większy niż 40 stopni. Przy planach adaptacyjnych powinniśmy zwrócić także uwagę na stropy – muszą być one dostosowane do obciążeń użytkowych.

W innym razie wymagają wzmocnienia. Jeżeli nasz dom spełnia wszystkie te warunki, wówczas adaptacja przebiega bez konieczności ingerencji w konstrukcję nośną budynku.

Wówczas prace takie jak wykończenia ścian czy stawianie ścianek działowych możemy wykonać nawet sami. Pomocy fachowców będzie jednak zawsze potrzebować przy doprowadzaniu instalacji.