kronykronicle

Czyszczenie filtra cząstek stałych

Istnieje wiele rzeczy, które można zrobić, aby samochód osobowy działał lepiej, sprawniej i bezpieczniej z punktu widzenia kondycji środowiska naturalnego. Każdy z nas może zrobić dużo w tej materii. Regularne przeglądy i serwisowanie ewentualnych usterek związanych bezpośrednio z poruszaniem się auta to rzecz normalna dla wszystkich kierowców. Nieco inaczej sprawy mają się z konserwacją układu wydechowego. Nie wystarczy bowiem to, że z rury wydechowej wydostają się spaliny, by uznać, że wszystko działa jak trzeba.

Materia jest znacznie szersza. Ważne jest to, aby skład chemiczny spalin spełniał pewne stawiane pojazdom wymagania. Dlaczego jest to tak ważne? Niektóre auta spalające „tradycyjną” benzynę bądź ropę (silniki diesla) są wyposażone w specjalne urządzenia określane fachowo mianem filtrów cząstek stałych. W praktyce ich głównym zadaniem jest zatrzymywanie w układzie wydechowym drobinek sadzy, w których z kolei znajdują się cząsteczki substancji chemicznych szkodliwych dla człowieka, zwierząt, roślin i całej planety. Można w tym kontekście wskazać na przykład metale ciężkie.

Dobry filtr DPF czy też FAP powinien wyłapywać te elementy z korzyścią dla nas wszystkich. Okresowe czyszczenie filtra cząstek stałych stanowi konieczną czynność, jaka pozwoli tym filtrom działać właściwie.

Filtry zawsze w dobrej kondycji – tylko dzięki czyszczeniu

Rozwiązania w tym zakresie są powszechnie dostępne i bazują przede wszystkim na pracy fachowców. Działają na rynku specjaliści zajmujący się właśnie oczyszczaniem filtrów montowanych w autach osobowych i dowolnych innych. Posługują się odpowiednim sprzętem oraz technikami, jakie dają szansę na skuteczne usuwanie wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń.

Możliwa jest także regeneracja całkowicie zużytych filtrów, choć zdaniem części ekspertów takie działanie nie jest zasadne – filtr pozostaje sprawny przez cały czas eksploatacji samochodu. Głosy w tym temacie są jednak dość wyraźnie podzielone. Pojawia się pytanie, do jakiego stopnia kierowcy na świecie są w ogóle świadomi problemu i czy identyfikują sprawność filtrów jako problem? Trudno jednoznacznie odpowiedzieć, chociaż faktem jest, że zakłady realizujące czyszczenie filtra cząstek stałych raczej nie mogą narzekać na brak zajęć. Poniekąd może to wynikać także z tego faktu, że coraz więcej publikacji na ten temat pojawia się w mediach. Właściciele aut zdają sobie sprawę z tego, że normy związane z emisją spalin są ostrzejsze praktycznie z roku na rok, a to sprawia, że auta muszą spełniać w tej materii bardzo konkretne wymagania.