kronykronicle

Do czego można wykorzystać sól?

Nie każdy zdaje sobie z tego sprawę, lecz sól wykorzystywana jest także w wielu innych dziedzinach życia, a nie tylko w kuchni. Jak się bowiem okazuje, sól jako bardzo cenny dar natury, znalazła swoje zastosowanie również między innymi w przemyśle czy medycynie. Dlatego choć kojarzona jest głównie jako składnik kulinarny, sól ułatwia nam życie w zasadzie każdego dnia. Warto wiedzieć, w jaki dokładnie sposób, tym bardziej, że niektóre zastosowania soli możemy wykorzystać także we własnych czterech ścianach – dzięki temu sól przestanie być przez nas wykorzystywana już tylko i wyłącznie w kuchni. Przede wszystkim, warto podkreślić medyczne zastosowanie soli, a to ze względu na jej właściwości lecznicze oraz antyseptyczne.

Stanowi przede wszystkim bardzo ważny składnik soli fizjologicznej, natomiast wykorzystuje się również przy inhalacji, głównie dlatego, że bardzo dobrze potrafi nawilżyć błony śluzowe. W związku z tym, sól jest bardzo dobrą pomocą, jeśli chodzi o walkę z różnego rodzaju chorobami dotykającymi nasze górne drogi oddechowe. Sól ma również właściwości detoksykujące, a więc może nam pomóc oczyścić organizm, łagodząc skutki na przykład infekcji bakteryjnych bądź zatruć pokarmowych.

Znaczenie soli w kuchni

Prócz wykorzystania soli w medycynie, warto wspomnieć również o tym, że sól ma bardzo szerokie zastosowanie także w kosmetyce. Prócz tego, sól znajdziemy też na przykład w paszach dla bydła, gdzie stanowi źródło łatwo przyswajalnego sodu i chloru.

W wielu przypadkach to jednak nie wystarcza, dlatego też powstały lizawki solne dla zwierząt, które pomogą uzupełnić różnego rodzaju mikroelementy oraz składniki mineralne, które są zwierzętom potrzebne do prawidłowego funkcjonowania. Przy tym wszystkim należy jednak pamiętać, że nigdzie tak często nie korzystamy z soli jak… w kuchni. To właśnie w kuchni sól pozwala nam nadać odpowiedni smak posiłkom, choć w ostatnich latach coraz częściej sól odnajduje się również w cukiernictwie. Coraz bardziej popularna staje się na przykład sól himalajska, czyli nieoczyszczona oraz bogata w minerały sól. Cena tymczasem wcale nie różni się mocno od zwykłej soli, dlatego też nic dziwnego, że coraz więcej osób zaczęło interesować się właśnie tą odmianą.

Warto przy tym pamiętać, że różne rodzaje soli będą różnić się między sobą nie tylko kolorem, ale również smakiem, a co za tym idzie należy odpowiednio je dozować, aby nie przesadzić i nie przesolić przygotowywanych potraw.