kronykronicle

Dżinsowa rewolucja

Obyczajowość, popkultura i moda stanowią bardzo silnie ze sobą splecione elementy. W XX wieku dziedziny te nieustannie na siebie wpływały i powodowały potężne zmiany społeczne i estetyczne. Jednym z największych symboli przemian minionego wieku jest coś wydawałoby błahego i nieważnego – dżinsowe spodnie.

Choć istniały wcześniej, rozsławiły i spopularyzowały je w latach 50. amerykańskie kino i branża reklamowa. Ubrany w biały podkoszulek, dżinsy i czerwoną kurtkę James Dean w „Buntowniku bez powodu” otworzył zupełnie nowy rozdział w historii kina, aktorskiej ekspresji i rozumienia wolności.

Noszone przez niego dżinsy stały się symbolem pokoleniowej zmiany oraz nieporozumień pomiędzy nastolatkami a ich rodzicami tkwiącymi mentalnie wciąż w czasach złotej ery kina, której symbolem był ubrany w prochowiec i elegancki kapelusz Humphrey Bogart. Mniej więcej w tym samym czasie pojawiły się również pierwsze reklamy papierosów Marlboro z przyodzianym od stóp do głów w dżins kowbojem, nowym symbolem męskości. Dekadę później dżins stanie się znakiem seksualnej rewolucji, hippisów i wolnej miłości.

Dziś stanowi już zupełnie neutralny element modowego i obyczajowego krajobrazu.