kronykronicle

Folia dachowa i wełna mineralna

Poddasze to pomieszczenie o bardziej wymagające od innych pod względem technicznym. Aby uniknąć w nim wystąpienia wilgoci, należy zadbać nie tylko o dobrą izolację cieplną i przeciwwilgociową, ale także ułożyć wełnę mineralną i folię dachową zgodnie ze wszystkimi zasadami budowlanymi.

Co to właściwie oznacza? Folię dachową, inaczej nazywaną membraną wstępnego krycia układa się pasami równoległymi do okapu. Montaż rozpoczyna się oczywiście od dołu połaci.

Mniej więcej do wysokości krokwi przymocowujemy ją za pomocą zszywek, a później wykorzystujemy w tym celu kontrłaty. Bardzo ważnym elementem układania folii dachowej jest robienie odpowiednich zakładów – poszczególne pasy powinny zachodzić na siebie przynajmniej na szerokość piętnastu centymetrów.

Jeżeli chodzi natomiast o izolację z wełny mineralnej, od strony zewnętrznej trzeba koniecznie zabezpieczyć ją materiałem paroprzepuszczalnym – układając pamiętajmy o zakładzie. Dzięki temu wyeliminujemy możliwość pojawienia się tam wilgoci, a tym samym niszczenia drewnianych elementów dachu.