Strój żywiecki

Pomiędzy damskim a męskim strojem żywieckim panuje znaczny kontrast. Męskie stroje uchodzą za bardzo skromne i stonowane. Z kolei damski ubiór wyróżnia się przepychem i bogatą kolorystyką. W kobiecym stroju nie zabraknie koronek oraz haftów, które widoczne są niemal na każdym elemencie ubioru.

Panny przyozdabiały swoją głowę za pomocą kolorowych wianków. Mężatki nosiły ozdobne czepki. Na koszulę zakładano gorset, na którym widniały cekiny i kolorowy haft. Gorset współgrał kolorystyczne ze spódnicą.

Często wykonane były w jednym kolorze. Panie zakładały nawet po kilka spódnic, dzięki czemu na najbardziej wierzchnia była bardzo rozłożysta. Panowie okrywali głowę czapką zwaną czamarka. Czapka ta ozdobiona była futerkiem.

Nieodłącznym elementem stroju był żupan, wykonany najczęściej z jedwabiu. Żupan przepasany był ozdobnym pasem. Ciemne spodnie wpuszczone były zazwyczaj w wysokie buty. Typowe okrycie wierzchnie charakteryzowało się kilkoma ozdobnikami, takimi jak guziki czy finezyjne obszycia.